Дніпровський державний аграрно-економічний університет

Визначення індексів УДК. Таблиці класифікації - JEL Classification

                      Бібліотека надає допомогу у визначенні індексів УДК для наукових робіт:

-       монографій та дисертацій за безпосереднім зверненням до  бібліотекаря відділу комплектування та наукової обробки (бібліотека, 5-й поверх, к. 505);

-        статей - усно по тел. 0567135148 або надсилати запит електронною поштою: viddil.komplektuvannya@gmail.com, l.i.khudolii@dsau.dp.ua вказавши повну назву теми ключові слова, Ваше прізвище, ім'я  та по-батькові, місце роботи (факультет та кафедру), контактний  телефон.

Запити виконуються протягом робочого дня, в залежності від кількості тем.

 Універса́льна десятко́ва класифіка́ція (УДК) — бібліотечна класифікація документів, широко використовується у всьому світі для систематизації творів науки, літератури і мистецтва, періодичного друку, різних видів документів і організації картотек.

        Десяткова система бібліографічної класифікації розроблена в 1852 р. американським  бібліотекарем з Бостона Н. Шертлефом , спочатку десяткова класифікація не отримала широкого розповсюдження. Тільки в 1873 році систему Шертлефа застосував американський бібліотекознавець з Нью-Йорка Мельвіль Дьюї, видавши книгу.

        М. Дьюї поклав в основу схему 10 основних класів (відділів), кожен з 10 основних відділів ділиться на 10 підрозділів.

        Нова класифікаційна система розроблялася протягом 1895-1905 років    Міжнародним бібліографічним інститутом на основі «Десяткової класифікації» американського бібліотекари Дьюї. Її перше видання французькою мовою вийшло в 1905-1907 роках.

        В  Україні  Головна Книжкова  Палата  в  1919 році  підготувала  до друку «Міжнародну децимальну бібліографічну класифікацію», автором якої був відомий український бібліограф Ю. Іванов-Меженко. Особливістю цієї класифікації було те, що вона повністю зорієнтована на реалії українського життя.

       З 1992 року УДК юридично є власністю Міжнародного консорціуму УДК.

      З метою виконання Постанови  Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 177 "Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації" було запроваджено для класифікації документів в установах та організаціях Універсальну десяткову класифікацію як міжнародну класифікаційну систему, припинивши використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації.

В Україні індекс УДК визначають за другим україномовним виданням таблиць УДК, підготовку і випуск яких здійснює Книжкова палата України. Електронний варіант УДК можна використати за посиланням: www.ukrbook.net/UDC_n/12.pps.

      Універсальна десяткова класифікація (УДК) – це міжнародна багатомовна класифікаційна система, що об'єднує всі галузі знань в єдиній універсальній структурі з загальною десятковою нотацією.

      Визначення класифікаційного індексу УДК наукових статей необхідне для того, щоб публікація зайняла належне місце в інформаційних фондах, а також для її більш швидкого пошуку за допомогою правильно визначеного індексу змісту   

      Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів з усіх галузей знань у бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах тощо; роботи без індексу УДК не розглядаються при реєстрації в глобальних базах даних.  Багато редакцій наукових журналів (часописів) вимагають  як обов’язковий елемент індекс УДК на статтю для її публікації.    Процес індексування документів за УДК можна подати у вигляді переліку таких операцій:

·                      ознайомлення зі змістом документа;

·                      формулювання основного змісту та відбір понять, які відображають основний зміст документа;

·                      аналіз семантичної ролі понять основного змісту документа (поділ на основні й допоміжні поняття);

·                      визначення тематичного розділу таблиць УДК, в якому необхідно шукати поняття, що індексується, за допомогою пошуку індексу в АПП;

·                      визначення індексів для понять, що індексуються, або їхніх складових;

·                      перевірка відповідності значень отриманих індексів і понять;

·                      визначення відношень між поняттями основного змісту документа для вибору знаків з’єднання індексів цих понять в єдиний індекс документа;

·                      компонування індексу як результат використання правил.

За структурою УДК – ієрархічна комбінаційна система, яка містить основну таблицю, допоміжні таблиці й абетково-предметний покажчик. До її основного ряду входять такі класи:                                 

0 Загальний відділ

1 Філософія. Психологія

2 Релігія. Теологія (Богослов'я)

3 Суспільні науки

4 (вільний з 1961 р.)

5 Математика та природничі науки

6 Прикладні науки. Медицина. Техніка

7 Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт

8 Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство

9 Географія. Біографії. Історія

          Структура індексації в УДК логічна, кожен наступний знак в індексі відображає рівень класифікації. На першому ступені індекси однозначні, на другому — двозначні, на третьому — тризначні і т. д. Завдяки такій побудові індекси можуть легко розширюватися, деталізуватися і, навпаки, згортатися, стискатися.

Наприклад:      330 Економіка в цілому                   

                         330.8 Історія економічних теорій, доктрин, догм                   

330.82 Класичні та посткласичні економічні теорії.

Лібералізм. Етичні, романтичні, історичні школи 

330.821.1Класична економічна теорія (Петті, А. Сміт, Рікардо)

          331 Праця. Працевлаштування. Робота. Економіка праці.

 Організація праці                     

331.5 Ринок праці. Працевлаштування. Зайнятість

338.43 Економіка сільського господарства. 

Економіка продовольчого виробництва

    УДК має розгорнуту систему допоміжних таблиць, які складаються з таблиць загальних визначників, що використовуються в усіх діленнях основної таблиці, і таблиць спеціальних (аналітичних) визначників, що використовуються в межах певних розділів.    До загальних визначників належать визначники форми, місця, народів, часу, загальні визначники з дефісом. Визначники форми використовуються для відображення літературної форми і читацького призначення документа.

Наприклад:                     (043) Дисертації. Тези.

Визначники місця відображають територіальну ознаку змісту документів. 

Наприклад:                                 

                                               (477) Україна                                

                                               (478) Молдова. Республіка Молдова

Визначники з дефісом дають змогу показати матеріали або компоненти, з яких зроблені предмети, матеріали (-03), або окремі професії, кадри, особи (-05).

Наприклад:                           621-05 Машинобудівники.

Індексування документів за Універсальною десятковою класифікацією

Якщо у документі розглядаються дві або декілька тем, то правила використання УДК дозволяють утворювати комбіновані індекси. Для об’єднання в одному індексі змісту декількох класів УДК коди відповідних класів об’єднують знаком «: » (знак поєднання).Так, для індексування документу, зміст котрого обіймає як хімію, так і фізику, слід утворити індекс, в якому код тематики хімії поєднано знаком плюс із кодом фізики.

Наприклад: тему «Молодь, наука, технології: хімія і фізика в сучасних технологіях» можна представити індексом 001.89:[54+53], де:

001.89 Організація наукової та науково- дослідної роботи          54  Хімія. Кристалографія. Мінералогія

         53  Фізика

Часто в документах розглядають багатоаспектні питання, у яких поєднують зміст різних класів УДК не механічно, а у якості різноманітних аспектів однієї теми. Для зазначення багатоаспектності теми коди класів окремих аспектів поєднують у єдиному індексі через знак двокрапки, котрий у даному випадку має назву «знак відношення».

Наприклад: тема «Системи податкового обліку в банках» буде представлена індексом 336.22:336.71:657,в якому використані три класи з таблиць УДК

336.22 Податки. Збори                               

336.71 Банки. Банківська справа 

657 Бухгалтерія. Бухгалтерський облік. Рахівництво

Наприклад: тема «Діяльність Науково-консультаційної ради Народного комісаріату земельних справ УСРР (1927-1930) з розвитку сільськогосподарської дослідної справи» буде мати індекс 061.1:349.414:[63:001.89](477)«1927/1930», в якому використані наступні класи таблиць УДК:

                    061.1 Державні організації і державні об’єднання

                    349.414 Землекористування та державне планування землекористування

                    63 Сільське господарство

 001.89 Організація наукової та науково-дослідної роботи

                    (477) Україна

 «1927/1930» Визначники часу

Наприклад: тема «Перевиробництво вершкового масла в Україні» буде мати індекс 338.439.4.053.2:637.2(477), в якому використані наступні класи таблиць УДК:    

338.439.4 Виробництво продовольства

338.439.4.053.2 Перевиробництво

637.2  Масло та масловиробництво

 (477) Україна

Наприклад: тема «Адміністративно-правові аспекти охорони сільсгосподарських земель від забруднення та засмічення» буде мати індекс 349.41:631.4:502.17, в якому використані наступні класи таблиць УДК:

                               349.41 Земельне право

                               631.4 Ґрунтознавство. Ґрунтові дослідження

                               502.17 Захист навколишнього середовища в цілому

Наприклад: тема «Агрокваліметрія» буде мати індекс  631.17-048.78, в якому використані наступні класи таблиць УДК:

                              631.17 Сільськогосподарська технологія

                             -048.78 Поліпшення. Удосконалення. Модернізація

Наприклад: тема «Проектування сільськогосподарських машини»  буде мати  індекс 631.3:629.01, в якому використані наступні класи таблиць УДК: 

631.3 Сільськогосподарські машини, знаряддя та  інструменти 

629.01Принципи проектування транспортних засобів:

характеристики, властивості та випробування.

 Наприклад: тема «Ремонт колісного трактора» буде мати індекс 631.372:629.3.032.083.5, в якому використані наступні класи таблиць УДК

                           631.372 Транспортні самохідні засоби. Трактори

                           629.3.032 Колісний привід

                           629.3.083.5 Ремонт

 Наприклад: тема «Аграрний лізинг» буде мати індекс 631.3:658.91, в якомувикористані наступні класи таблиць УДК

631.3 Сільськогосподарські машини, знаряддя та інструменти

658.91 Здавання в найми. Здавання в оренду. Орендна плата. Лізинг

Наприклад: тема « Селекція зернових культур на стійкість до шкідливих організмів» буде мати індекс 633.1:631.527:632.9, в якому використані наступні класи таблиць УДК: 

                                      633.1 Хлiбнi злаки. Зерновi культури

                                      631.527 Селекція рослин

                                     632.9 Боротьба з хворобами рослин та шкідниками  рослин

Наприклад: тема «Обробіток та оранка ґрунту під ячмінь яровий в Дніпропетровській області буде мати індекс  633.16"321":631.51(477.63) , в якому використані наступні класи таблиць УДК:  

                                   633.16  Ячмінь

                                  "321" Ярові сорти

                                  631.51 Обробка та оранка ґрунту

                                 (477.63) Дніпропетровська область

Наприклад: тема «Внутрішні незаразні хвороби домашніх птахів» буде мати індекс 619:616.1/.4:636.5, в якому використані наступні класи таблиць УДК:   

                            619:616.1/.4 Внутрішні незаразні хвороби

                            636.5 Домашні птахи. Птахiвництво

Наприклад: тема «Хвороби кроликів» буде мати індекс

  619:616.1/.9 :636.92,

в якому використані наступні класи таблиць УДК:  

                          619:616.1/.9 Хвороби сільськогосподарських тварин

                          636.92  Домашні кролі   

Таблиці визначників розроблені дуже детально, вони мають тисячі ділень. Завдяки цьому значно зменшується обсяг основної таблиці, збільшується точність відображення ознак документів і таким чином підвищуються оперативність.

 

Таблиці УДК он лайн:
 
https://teacode.com/online/udc/

http://www.udcsummary.info/php/index.php