Дніпровський державний аграрно-економічний університет

Музей ДДАЕУ

 

Андрій Юрійович Шевченко
кандидат історичних наук, доцент
директор Музею ДДАЕУ


museum-ddaeu@dsau.dp.ua


 
Музей історії Дніпровського державного аграрно-економічного університету (далі – музей) – є культурно-освітнім і науково-дослідним структурним підрозділом ДДАЕУ. На сьогодні діяльність музею спрямована на вивчення, збереження і використання пам’яток матеріальної і духовної  культури нашого закладу вищої освіти, залучення студентів, науково-педагогічних працівників, випускників до надбань його наукової, освітньої та історичної спадщини.
 
У 1972 році з нагоди 50-річчя заснування університету було відкрито музей історії. Відтоді, ось уже пів століття, музей заглиблює в славетне минуле і виховує покоління студентів-аграріїв, формує в молоді почуття гідності, громадську позицію і повагу до хліборобської праці. У 1983 році відбулася реорганізація музею, оновилася та значно розширилася експозиція. У 2005 році проведено реконструкцію музею. Із того часу його виставкова зала розміщується на площі 150 м 2 , організовано примузейний простір. Активно розвивалася музейна справа, тобто накопичення, атрибуція, комплектування, зберігання, вивчення і використання музейних колекцій у освітніх, наукових і виховних цілях. На сьогоднішні фонди музею нараховують 2570 експонатів, частина яких належать до державної частини Музейного фонду України. У музейній експозиції широко висвітлені складні етапи становлення і розвитку ДСГІ – ДДАУ – ДДАЕУ, беззаперечні надбання його потужних наукових шкіл і видатних учених, визначні професійні досягнення випускників.
 
У різні роки музеєм завідували Л. Б. Епішина (1977–1981 рр.), Н. Д. Диченко (1982–1996 рр.), М. І. Старовойтов (1996–2002 рр.), М. Ю. Селіверстова (2002–2017 рр.), кандидат історичних наук Н. С. Чернікова (2017–2020 рр.). Із 2020 року завідувачем музею працює кандидат історичних наук, доцент А. Ю. Шевченко.
 
Діяльність музею передбачає комплектування, збереження і використання історичних пам’яток, що дозволяють вивчати діяльність університету в різні часи його існування. Основними напрямами музейної діяльності є культурно-освітня, науково-дослідна, експозиційна, фондова й памя’ткоохоронна робота.
 
При музеї створено бібліотеку, що комплектується згідно з його профілем, науково-методичний архів. У 2021 р. для вирішення наукових, методичних та організаційних проблем розпочала роботу музейна рада, до складу якої ввійшли провідні науковці-історики, відомі краєзнавці нашого регіону, фахівці з музейної справи міста. Експозиція університетського музею, що має сучасний дизайн, представлена у двох залах: історія створення і розвитку закладу (перша зала) та наукові розробки колективу ДСГІ – ДДАУ – ДДАЕУ (друга зала). Уся композиція розташована на планшетах і подіумах, багато натурних зразків, макетів. 
 
Перша зала музею зустрічає відвідувачів багатоплановою композицією, що присвячена діяльності нашого університету від часів заснування донині. Документи, рідкісні світлини, особисті речі працівників, що передані музею, численні нагороди, подарунки випускників – усе створює відчуття дотику до  минулої епохи.
 
Меморіальна частина композиції представлена дошкою пам’яті загиблим у роки Другої світової війни співробітникам і студентам ДСГІ, стендами з портретами учасників бойових дій. Два експозиційних планшети розповідають про подвиги та мирну працю Героїв Радянського Союзу, а пізніше викладачів агроуніверситету – І. П. Ялового та Л. С. Мерешка. У центрі зали розміщується композиція, що вшановує пам’ять випускників ДДАУ – ДДАЕУ, які загинули під час антитерористичної операції на сході України.
 
Наступна частина експозиції заглиблює відвідувачів у атмосферу повоєнної відбудови та часів подальшого розвитку ДСГІ у 1960-1990-ті роки.
Про становлення наукових шкіл, відкриття нових факультетів, великий ентузіазм, що охопив студентів і викладачів на освоєнні цілинних земель в 60-ті роки ХХ століття, етапи складних трансформацій радянського агропромислового комплексу розповідають численні документи, фотографії, нагороди, грамоти, свідоцтва й патенти, а головне – прізвища та долі людей, які своєю невтомною працею гідно розбудовували нашу державу. Окремий елемент експозиції присвячений спортивним досягненням студентів ДСГІ – ДДАУ – ДДАЕУ. Тут фотопортрети наших чемпіонів, переможців і призерів міжнародних і вітчизняних спортивних змагань, перших викладачів кафедри фізичного виховання ДСГІ, видатних тренерів, які підготували не одне покоління прекрасних атлетів, кубки, медалі, світлини змагань.
 
Різножанрова художня самодіяльність завжди була гордістю нашого університету. В окремій частині експозиції візуалізовано історію створення творчих студентських колективів, їх виступів не лише в стінах alma mater, але й на сценах країн Європи.
 
У музеї також працюють персональні виставки, що присвячені визначним науковцям, державним діячам випускникам ДСГІ – А. І. Задонцеву,
Ф. Т. Моргуну, А. О. Бабичу, В. С. Цикову.
 
На завершення огляду першої зали – інформація про міжнародні зв’язки ДДАЕУ з країнами Європи, Північної Америки, Азії. У музеї зберігаються державні прапори, сувеніри, пам’ятні знаки, що були подаровані іноземними партнерами під час відвідувань.
 
У музейній колекції, розміщеній у другій залі, представлені результати копіткої, багаторічної праці наших учених – високоякісні сорти пшениці, ячменю, гороху, зразки вовни м’ясо-вовнових типів овець, новітні кормові добавки та премікси, лікувальні препарати для сільськогосподарських тварин, оригінальні матеріали для деталей і конструкції робочих елементів сільськогосподарських машин і техніки.
 
Уже не одне десятиліття двері музею щороку відкриваються для першокурсників, а в дні відкритих дверей проводяться екскурсії для абітурієнтів. Під час всеукраїнських форумів, конференцій міжнародного й державного рівня гостями нашого закладу були студенти, викладачі та науковці багатьох аграрних закладів вищої освіти України та зарубіжжя.
 
Протягом п’ятдесяти років музей історії ДДАЕУ відвідали тисячі людей, у тому числі й державні високопосадовці – другий Президент України  Л. Д. Кучма, Голова Верховної Ради України О. О. Мороз і В. М. Литвин, міністри, керівники департаментів, керівники обласних, міських і районих державних адміністрацій, іноземні делегації.
 
Після затвердження вченою радою ДДАЕУ «Положення про Музей історії ДДАЕУ» в березні 2021 р. заклад функціонує як самостійний підрозділ у структурі університету. Сьогодні наш музей – це не лише культурно-освітній, виховний заклад, він перетворюється на науковий та комунікаційний осередок, покликаний стати місцем суспільної і міжкультурної взаємодії, інформаційного та ціннісного обміну між різними соціальними спільнотами, поколіннями, професіями. Важливим завданням у його роботі є активна співпраця з музеями закладів вищої освіти Дніпропетровщини, національними, державними історико-культурними й музейними установами. 
 
Кожна зустріч у музеї – це ознайомлення з нелегкою, але гідною сторічною історією Дніпровського державного аграрно-економічного університету, що викликає повагу та безумовний інтерес до його історичного минулого й сьогодення. 
 
Ласкаво запрошуємо відвідати музей нашого університету!